atematyką i lubisz rysować? Istnieje więc spora szansa, że rzeczywiście mógłbyś z powodzeniem świadczyć różne usługi geodezyjne. Jako potencjalny geodeta po prostu się sprawdź, decydując się na studia na tym kierunku. Tytuł geodety można też uzyskać w szkole średniej - w klasie o odpowiednim profilu.
Jak wygląda praca geodety?
Geodezja kojarzy się raczej z taką branżą zawodową, w której praca wykonywana jest w terenie. W wielu przypadkach tak to właśnie wygląda, jednakże na przestrzeni ostatnich parunastu lat zawód geodety znacząco się zmienił. Aktualnie niejeden geodeta przez większość swojego czasu musi przesiadywać po prostu w biurze i wykonywać różne zadania bezpośrednio na komputerze - w specjalnych programach komputerowych. W tym momencie usługi geodezyjne w naprawdę niewielkim stopniu są powiązane z pracą w terenie.
Budownictwo, czy geodeta jest nam jeszcze potrzebny?
W erze nowoczesnej technologii, gdzie coraz więcej czynności podlega automatyzacji usługi geodezyjne żyją niezagrożenie swoim życiem.
Mimo iz dysponuje się najnowocześniejszym sprzętem, m.in. zdjęcia satelitarne, w oparciu o które można dokonywać wszelakich pomiarów geodeta jest konieczny a co za tym idzie geodezja jako nauka również.
Wiele nowoczesnych technologii usprawniających branżę budownictwa czy branżę architektoniczną, ułatwi ich funkcjonowanie, ale bez osób takich jak geodeta nie będzie mogła sprawnie funkcjonować.
Jak zdobyć uprawnienia geodety?
Geodeta to osoba, która dokonuje pomiaru działek i gruntów oraz sporządza mapy i plany geodezyjne.
Aby świadczyć usługi geodezyjne, należy ukończyć technikum o takim profilu lub studia o kierunku geodezja i kartografia. Po ich ukończeniu zdobywane są kwalifikacje zawodowe i możliwe jest pełnienie funkcji asystenta geodety.
Uzyskanie uprawnień geodezyjnych, umożliwiających samodzielne świadczenie usług, jest znacznie dłuższym procesem. Dopiero odbycie wieloletnich praktyk oraz zdanie egzaminu pozwalają na uzyskanie odpowiednich uprawnień.